Vaksinimi i femijeve, mjekja pediatre flet per komplikacionet

#Rudina, një program nga autorja dhe moderatorja #RudinaMagjistari, një prej emisioneve më të ndjekur dhe të dashur për publikun duke ofruar tema të larmishme për të gjithë familjen.
SUBSCRIBE to “RTV KLAN” on GRlifes for more videos!
Mjekja pediatre Nikoleta Koliçi, ka folur pasditen e kësaj të hëne për vaksinimin e fëmijëve dhe Covid-in.
E ftuar në studion e emisionit “Rudina” në TV Klan, Koliçi ka treguar për komplikacionet që mund të hasen pas vaksinimit të fëmijëve.
Mjekja ka theksuar se është e këshillueshme që fëmijët të vaksinohet në qendra shëndetësore, pasi në rast komplikacionesh u jepet ndihma maksimale.
“Një nga komplikacionet më madhore është shoku anafilaktit. Prandaj vaksinat duhen patjetër të kryhen në institucione shëndetësore. Nga frika e Covid-19, një pjesë e madhe e prindërve kërkojnë që të kryhet vaksinimi në shtëpi, gjë që nuk është shumë e sigurt. Mundësi e një shoku anafilaktik është shumë e vogël, por duhet të jemi të kujdesshëm dhe të vëmendshëm edhe për atë rast që është shumë i rrallë. Po të ndodhi shoku anafilaktik në kushtet e shtëpisë ose jashtë një qendre shëndetësore që ofron ndihmën maksimale, do të ishte fatale për atë rast”, u shpreh mjekja pediatre./tvklan.al
Për më shumë informacione vizitoni faqen tonë web tvklan.al/
Videot e fundit nga Tv Klan i gjeni në faqen tvklan.al/video/
Follow Tvklan on Facebook: tvklan/
Follow Tvklan on Instagram: rtvklan
Programet e Tv Klan mund t’i ndiqni edhe në faqen tvklan.al/programe/

Σχόλια

  1. sweet gissele tuqi

    sweet gissele tuqiΠριν 2 ημέρες

    Wow 👏 😮